/   CZ / EN

Typy gramofonových desek

Rozdělení gramofonových desek podle materiálu:


Šelakové desky

Velmi pevné, ale křehké gramodesky s nízkou životností a stranovým monofonním záznamem. Tato technologie využívala širší drážky, a proto je třeba na tyto desky používat speciální hroty a gramofony s rychlostí 78 otáček. Používána u nás až do roku 1963-68.


Vinylové desky

Vyráběny z PVC , umožňují lepší a kvalitnější záznam a životnost. Vyráběny od 60-tých let minulého století až po současnost se záznamem o rychlosti 16/33,3/45 otáček. Technologie a parametry záznamu na těchto deskách se v průběhu doby několikrát měnila a nyní se již používá celosvětový standard, který umožnuje správné a jednotné nastavení gramofonu.


Formáty gramodesek podle velikosti:


7“ vinyly

Menší desky známé také pod označením SP (Single Play) o velikosti 17cm a záznamem zpravidla do 3 minut na jednu stranu o rychlosti 45 otáček za minutu.


10“ vinyly

Formát o velikosti 25cm využívaný zpravidla u šelakových desek, později označováno jako EP (extended play) u současných vinylových desek.


12“ vinyly

Formát o velikosti 30cm využívaný pro klasická hudební alba označovaná jako LP (Long Play), nabízí zpravidla 20 minut záznamu na jednu stranu. Nebo také pro klubové potřeby a DJ´s označováno jako 12”, u kterých je na jedné straně zpravidla záznam pouze na 1-2 skladby o délce max. 12minut, což umožnuje na gramodesku zaznamenat kvalitnější nahrávku s vyraznějšími basy a širší stereo. Pro jsou i některá alba zaznamenávána na 2 a vice kusů tohoto formátu vinylu.


Hrající pohlednice a tištěné tenké fólie

Doplňkový tisk používaný jako suvenýr nebo hudební příloha časopisů. Mají velmi omezené frekvenční pásmo a využívaly se zpravidla na mluvené slovo nebo jednoduchý záznam zvuku.

 

Poradna Phono.cz

Historie gramofonů a gramodesek

Výroba gramodesek

Údržba gramofonových desek

Hodnocení stavu gramodesek

 

Dále čtětě:

O gramofonech

O gramofonových hrotech